Jak analizować i inwestować w kryptowaluty w 2021 roku?

Warto mieć świadomość, że analizowanie, a następnie inwestowanie w kryptowaluty jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. 

Jak inwestować w kryptowaluty? Jakie kwestie koniecznie trzeba uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

 

 

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

 

Jednym z najczęściej wymienianych argumentów przemawiających za inwestowaniem w kryptowaluty jest fakt, że transakcje nie są w żaden sposób nadzorowane. Oznacza to tym samym, że nie istnieje podmiot, który mógłby poinformować organy skarbowe. 

Ponadto koniecznie trzeba zaznaczyć, że omawiane kryptowaluty charakteryzują się odpornością na działanie władz poszczególnych krajów. Waluty kryptograficzne są także bezpieczne od ewentualnych manipulacji czy spekulacji osób, które w danym momencie znajdują się przy władzy.

Należy również wiedzieć, że kryptowaluty można bez żadnego problemu wymienić na inne towary, a także obracać nimi czy sprzedawać. 

 

Właśnie przez te wszystkie zalety kryptowalut, cena jednego Bitcoina wzrosła z 430 dolarów na początku 2016 roku do ponad 19000 dolarów! 

 

To mogło dla kogoś oznaczać ponad 44-krotny zwrot w ciągu dwóch lat. Ten zwrot byłby około 62-krotnie większy od 3%-wej lokaty (najwyższe oprocentowanie dostępne w Polsce).

 

Spróbuj zainwestować w kryptowaluty teraz

 

Jak analizować kryptowaluty?

 

W celu prawidłowego analizowania wybranych kryptowalut rekomendowane jest dokładne zwracanie uwagi, co dokładnie dzieje się na świecie praktycznie każdego dnia. Należy bowiem wiedzieć, że każda bardziej poważna zmiana w polityce czy gospodarce może oddziaływać na notowanie poszczególnych kryptowalut. 

Nie można również sprawdzić wcześniej, gdzie dokładnie możliwe jest dokonywanie płatności określoną kryptowalutą. Konieczne jest również szczegółowe zapoznanie się z opiniami ludzi tworzącymi społeczność, która jest skupiona wokół danego projektu. 

 

Sprawdź nasz przewodnik dotyczący inwestowania w akcje

 

Analiza fundamentalna 

 

Fundamentalna analiza kryptowalut bazuje na bardzo dokładnym badaniu określonej kryptowaluty uwzględniając popyt i podaż danego tokenu. Istotne jest również szczegółowe przeanalizowanie poszczególnych wydarzeń dotyczących danego projektu, a także wdrażaniu licznych aktualizacji czy najnowszych wersji oprogramowania, które jest realizowane przez dany projekt. 

 

Analiza techniczna

 

Techniczna analiza kryptowalut jest pewnego rodzaju sposobem zarówno badania, jak i przewidywania ruchów cen na rynkach walut kryptograficznych dzięki historycznym wykresom cen, a także statystykom rynkowym.

Bazuje bowiem na założeniu, że w przypadku, gdy dany trader dokonał prawidłowej identyfikacji wzorców rynkowych, może bez żadnego problemu stworzyć także prognozę przyszłych ruchów cen.

 

 

Jak Inwestować w Kryptowaluty?

 

Osoby, które mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w waluty kryptograficzne muszą przede wszystkim uwzględnić zarządzanie ryzykiem, a także dywersyfikację. Nie jest rekomendowane inwestowanie wszystkich swoich środków pieniężnych w jedną walutę kryptograficzną. 

Inwestorowi nie jest zalecane również inwestowanie więcej, niż może stracić. Należy zatem odpowiednio zróżnicować swój portfel kryptowalut. Jak wiadomo każda z walut kryptograficznych ma zarówno wady, jak i zalety. 

 

Załóż konto

 

Zarządzanie ryzykiem

 

Warto wiedzieć, że zdecydowanie najlepszym sposobem na umiejętne zarządzanie ryzykiem jest stosowanie przez inwestora zleceń stop loss i take profit. Godny uwagi jest również fakt, że są do automatyczne funkcje, które są obecnie dostępne na znacznej większości renomowanych platform. 

Ich celem jest bowiem ustalenie przez inwestora nie tylko poziomu realizacji zysków, ale także maksymalnej straty. Jest to bardzo ważny czynnik jeżeli chodzi o zarządzanie emocjami czy ryzykiem. Ponadto dzięki temu, że zlecenia są automatyczne, inwestor nie musi regularnie kontrolować swoich pozycji. 

 

Dywersyfikacja

 

Najważniejszym celem dywersyfikacji jest nie tylko maksymalizacja oczekiwanych zwrotów, ale również zminimalizowanie ewentualnego ryzyka. W największym możliwym uproszczeniu dywersyfikacja sprowadza się do tego, by dany inwestor nie lokował wszystkich swoich środków finansowych w jedną kryptowalutę. 

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zbudowanie zrównoważonego portfela inwestycyjnego jest łączenie poszczególnych walut kryptograficznych, które nie są ze sobą w żaden sposób skorelowane. 

Na platformie Handel Pro znajdziesz 13 różnych kryptowalut, w które możesz zainwestować.

 

Podstawy zarządzania pieniędzmi

 

Koniecznie jest przede wszystkim określenie swoich przychodów w danym okresie czasu, a także ustalenie z jakich źródeł one pochodzą. Kolejną istotną kwestią jest określenie swoich wydatków. 

Bardzo duża liczba inwestorów niestety ich nie kontroluje. Rekomendowane jest zatem nie tylko zapisywanie, ale również monitorowanie kwot pieniężnych wychodzących z portfela. 

Świetnym rozwiązaniem jest także założenie nowego konta w banku, na które będzie trafiało 10% przychodów.

Podczas handlu online, ważne są też reguły money management jak:

  • ograniczenie wartości jednocześnie otwartych transakcji do pewnego procentu od całego budżetu,

  • ograniczenie ilości transakcji i wolumenu handlu dziennie i miesięcznie,

  • ustalenie określonych podziałów budżetu na różne kategorie aktywów

I inne standardowe reguły, które muszą działać zawsze i ograniczać wpływ emocji.

 

Załóż konto już dziś

 

Podsumowanie 

 

Z artykułu inwestor przede wszystkim dowie się nie tylko, jak wybrać kryptowaluty, ale również jak analizować wykres Bitcoina. 

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że analiza wykresów kryptowalut nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest przede wszystkim dokładne poznanie analizy technicznej i fundamentalnej. 

Inwestor powinien także pamiętać o dywersyfikacji i umiejętnym zarządzaniu ryzykiem. Nie jest bowiem zalecane inwestowanie wszystkich swoich środków pieniężnych w jedną kryptowalutę. Bardzo istotne może być także poznanie podstaw zarządzania pieniędzmi.

 

Możesz spróbować inwestować w waluty na koncie demo