Litecoin: Historia, Algorytm, Kurs, Czy warto inwestować?

Litecoin zaczął cieszyć się dobrą opinią dzięki artykułowi, który napisał Robert McMillan na Wired, który przedstawił go jako „lepszy Bitcoin”. 

To odważne stwierdzenie, ale co to Litecoin? Czy jego nazwa podobna do Bitсoina to tylko przypadek? 

Poznajmy historię i inne ważne informacje, które warto wiedzieć o Litecoin.

 

 

Historia Litecoina

 

Za stworzeniem Litecoina stał ówczesny pracownik Google, który wprowadził w życie pomysł stworzenia własnej kryptowaluty.

Początkowo Charlie Lee zajmował się wydaniem projektu Fabrix, krypto waluty z kopią kodu źródłowego Tenebrix. Przy rozwoju Fairbrix popełniono wiele błędów, przez co była podatna na ataki, a projekt ostatecznie został porzucony.

Po zapoznaniu się z błędem Fairbrix, Charlie zdecydował się rozpocząć projekt Litecoin, tym razem posługując się kodem Bitcoin`a i edytując niektóre parametry, takie jak czas bloku, algorytm, aby stworzyć szybszą wersję Bitcoina

Ostatecznie Litecoin wszedł na rynek 10 października 2011 roku.

Aby nowa kryptowaluta mogła się rozwijać i ulepszać, wymagane jest, aby była wspierana przez solidny zespół, tutaj Litecoin jest mocny. Litecoin ma dużą społeczność i dział rozwoju, który składa się zarówno z wolontariuszy, górników(osoby od miningu), jak i tak zwanego zespołu Litecoin Core Development i Fundacji Litecoin. 

Dzięki dobrze działającemu zespołowi Litecoin w 2017 roku przeszedł bezproblemową aktualizację do tak zwanego kodu Segregated Witness, kodu, który zapewnia, że Litecoin może łatwiej obsługiwać rosnącą liczbę użytkowników i transakcji. 

Litecoin w swoim założeniu nie miał być konkurencją dla Bitcoina, lecz jego tańszą w użyciu i szybszą alternatywą

Po stworzeniu Litecoina, aż do czerwca 2017 r. Lee pełnił funkcję Dyrektora Technologicznego giełdy Coinbase. Obecnie jest przewodniczącym Litecoin Foundation.

Charlie Lee wypromował swoja kryptowalutę jako „Srebro za złoto Bitcoina”, slogan, który działał i pomógł mu zyskać na popularności przez lata. To hasło odnosi się do podaży LiteCoina, która jest zdecydowanie większa od BitCoina

 

Dowiedz się o historii i działaniu Bitcoina tu

 

 

Algorytm, szyfrowanie i działanie

 

Litecoin działa na algorytmie hashującym znanym jako Scrypt, dużo bardziej skomplikowanym niż SHA-256, działającym w systemie Bitcoin'a.

Wspomniany już czas bloku (czas potrzebny na zatwierdzenie pojedynczego bloku transakcyjnego) to 2,5 minutowe interwały zamiast 10- minutowych, mających miejsce w Bitcoine, a pojemność to 1MB.

Całkowita podaż jednostek to 84 miliony monet, w obiegu znajduje się ok.70%. Bitcoin dla porównania ma 21 milionów jednostek.Każda z monet dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, milicoinów i mikrocoinów. 

Trudność wydobycia zmienia się co 3,5 dnia, a nie co 2 tygodnie, jak w systemie Bitcoin.

System obsługujący Litecoin ma możliwość wykonania 56 operacji na sekundę, przy opłacie za transakcję poniżej 5 centów(USD), kwocie dużo niższej od tej oferującej przez Bitcoin.

Bitcoin i Litecoin bazują na algorytmie konsensusu Proof of Work. Odnosi się to jednocześ do wydobycia związanego z produkcją nowych monet, jak i przelewu płatności.

 

 

Litecoin: Zalety

 

Chcąc pokazać zalety Litecoin`a, można zacząć od tego że ma stosunkowo prosty blockchain, którego nie można porównać np. Z Ethereum.

Korzystając z algorytmu Scrypt, nie jest możliwe utworzenie zespołu wydobywczego. Gdy algorytm jest całkowicie oparty na szeregach, oznacza to, że teoretycznie każdy może kopać Litecoina

Zapewnia to demokratyczną operację wydobywczą, w której największy zespół wydobywczy nie ma największej władzy nad siecią.

Litecoin jest tani w użyciu. Opłaty transakcyjne są wyzwaniem dla wszystkich kryptowalut. W końcu podstawową zasadą jest bycie lepszą alternatywą niż tradycyjne systemy bankowe, które często są drogie w użyciu. Litecoin ma bardzo niskie opłaty transakcyjne od czasu jego uruchomienia.

Przy tak ogromnych ilościach nowych kryptowalut pojawiających się na scenie, nie należy lekceważyć tej korzyści. Litecoin został założony przed prawie dekadą i dlatego jest dobrze znaną i „bezpieczną” kryptowalutą, z której wielu już korzysta w swoich zdecentralizowanych transakcjach.

 

Litecoin: Wady

 

Jest to prawdopodobnie również jedna z największych potencjalnych pułapek związanych z Litecoinem. W świecie, który dotyczy wyłącznie innowacji i rozwoju technologicznego, Projekt Litecoin musi zapewnić, że nie pozostanie w tyle za wszystkimi innowacjami, które mają miejsce wokół niego.

Potencjalnym problemem może być również duża zmienność cen tej kryptowaluty w ostatnim czasie, niektórzy sceptycy nie wróżą mu też powtórzenia sukcesu sprzed kilku lat.

Jednocześnie ocena poziomu aktywności w łańcuchu sieci Litecoin wykazuje tendencję spadkową od czasu wydarzenia Halving- zmniejszenie o połowę wynagrodzenia  dla górników za blok, w przypadku Bitcoina występuje co 210 tys. bloków, zaś w Litecoinie co 840 tys. bloków, co jest równowartościowym czasem ze względu na krótszy czas bloku w przypadku Litecoina.

 

 

Prognozy Kursu Litecoina na kolejne lata

 

Dotychczasową najwyższą cenę Litecoin uzyskał, jak inne altcoiny na koniec 2017 r. w wysokości 375 dolarów.

Mimo obecnie niższej ceny, wykres ze strony tradingview.com wyraźnie pokazuje duży wzrost trendu na przestrzeni ostatniego roku.

Według strony usdforecast.com kurs Litecoina w październiku 2022 roku może wynieść między 90 a 115 zł, natomiast w październiku roku 2020 przewidywany minimalny kurs to 195 zł, a maksymalny na kwotę 225 zł.

Natomiast według longforecast.com ceny Litecoina zapowiadają się nieoptymistycznie, gdyż aż do roku 2024 nie przekroczą one kwoty 70$.

Na podstawie szacowań ze strony cryptoground.com Litecoin będzie przez kolejne lata cały czas zwiększać swoją wartość. W 2021 roku ma to być ok. 88$ by do 2025 roku osiągnąć cenę około 350$.

Walletinvestor.com nie daje jednoznacznej opinii czy cena wzrośnie czy spadnie, na wykresach prognozujących można zauważyć, że cena będzie rosnąć i spadać na zmianę nie przekraczając ceny 100$, przez następne 2 lata.

 

Gdzie można kupić Litecoin?

 

Tak jak inne kryptowaluty LTC można kupić i sprzedać za pośrednictwem giełd krypto walutowych np. coinbase. Niektóre kryptowaluty można tez kupić przez kantory lub automaty kryptowalutowe, można też nimi handlować na platformach transakcyjnych. 

Kryptowalute Litecoin można zainwestować na platformie handelpro.com w postaci kontraktów CFD BTC/USD. Kontrakty CFD umożliwiają osiągnięcie zysku poprzez różnice kursowe, występujące na rynku.

Możesz przechowywać monety LTC w oficjalnym portfelu Litecoin o nazwie Litecoin Core.

Ten portfel Litecoin ma pełne wsparcie dla wersji mobilnych i komputerowych. Możesz sprawdzić i pobrać tutaj.

Ponadto LTC można również przechowywać w portfelach Litecoina obsługujących łańcuch blokowy, na przykład: Ledger Nano S, Ledger Nano X, Trezor.

Jednak żeby zarobić na kryptowalutach, najprościej jest inwestować w kontrakty CFD Litecoina na platformie Handel Pro.

 

 

Gdze zmierza Litecoin?

 

Mimo spadku pozycji względem Bitcoina dalej kryptowaluta Litecoin nie przestaje być znaną i sprawdzoną pozycją na rynku. 

Ta kryptowaluta może dalej pochwalić się wysoką podażą oraz niskimi opłatami za transakcje, w połączeniu z zaletami technicznymi i kilkoma dobrymi prognozami, może okazać się dobrą inwestycją.