Kryptowaluta Bitcoin: Historia, Kurs, Czy warto teraz inwestować?

Można zaobserwować, że Bitcoin z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. 

Nie wszyscy jednak jeszcze przekonali się do wspomnianej kryptowaluty. Ludzie bardzo często zastanawiają się czy warto inwestować/kupować Bitcoina. 

Czym dokładnie charakteryzuje się kryptowaluta Bitcoin?

 

Bitcoin - co to jest?

 

Należy mieć świadomość, że Bitcoin w najprostszym możliwym ujęciu jest innowacyjną walutą ery informacyjnej. Bardzo często nazywany jest także złotem internetu. 

Ponadto należy zaznaczyć, że Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną. Oznacza to tym samym, że nie posiada żadnej instytucji emisyjnej. 

Omawiana kryptowaluta jest zatem niezależna od rządów, banków czy innych organizacji, które pośredniczą w jej wymianie. 

Godny uwagi jest również fakt, że to waluta, która nie ma praktycznie żadnych granic. Ponadto Bitcoina można bez żadnego problemu wysłać do wybranego przez siebie miejsca na świecie, omijając jednocześnie banki i pośredników. 

Można w ten sposób uniknąć bardzo kosztownych prowizji, ograniczeń technologicznych, a także limitów czasowych. 

 

 

Historia Bitcoina

Warto wiedzieć, że o omawianym Bitcoinie pierwszy raz można było usłyszeć w 2009 roku. Kryptowaluta została bowiem wprowadzona na początku wspomnianego roku przez Satoshi Nakamoto

Koniecznie trzeba zaznaczyć że w 2009 roku został także po raz pierwszy wykopany blok. Godny uwagi jest fakt, że w 2009 roku Bitcoin był także notowany na giełdzie. 

Z kolei w 2010 roku została dokonana pierwsza w historii transakcja za pomocą omawianego Bitcoina. 

Z kolei 22 maja 2010 roku dokonano pierwszej płatności Bitcoinem. Kupiono bowiem dwie pizze za 10 tysięcy Bitcoinów. Wtedy wspomniana ilość bitcoinów była warta zaledwie 40 dolarów. 

 

Jak działa Bitcoin? 

 

Warto wiedzieć, że Bitcoin jest walutą kryptograficzną. Sposób działania tej waluty wirtualnej bazuje zatem na kryptografii. 

Stanowi tym samym formę rozproszonego systemu księgowego, gdzie przechowywane są bardzo istotne informacje dotyczące stanu posiadania danego użytkownika w omawianej walucie Bitcoin. 

Ponadto kontrolę nad cyfrowym portfelem posiada tylko i wyłącznie właściciel unikatowego klucza, który został do niego przypisany. 

Bitcoin jest w najprostszym możliwym ujęciu walutą z otwartym kodem źródłowym. Oznacza to tym samym, że może z niej korzystać praktycznie każda osoba. Ponadto koniecznie trzeba zaznaczyć, że system BTC wykorzystuje rozprowadzoną w sieci P2P (peer-to-peer), czyli zdecentralizowaną bazę danych. 

Jej zadaniem jest z kolei przechowywanie wszystkich informacji, które dotyczą transakcji dokonywanych za pomocą omawianej kryptowaluty. 

Godny uwagi jest również fakt, że cały system działa jak właściwie zorganizowana całość. W ten sposób między określonymi uczestnikami może dochodzić do bezpośrednich interakcji. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że transakcje w bitcoinach mogą zostać dokonywane tylko i wyłącznie na drodze elektronicznej. 

Oczywiście osoby zainteresowane zakupem Bitcoina lub dokonaniem transakcji z użyciem tej kryptowaluty nie muszą znać wszystkich szczegółów technicznych. 

Cała operacja polega bowiem na zainstalowaniu na portfela Bitcoin na wybranym przez siebie urządzeniu. Zostanie wtedy wygenerowany adres Bitcoin, który z kolei może być wykorzystany do zrealizowania określonej płatności. 

Warto również wiedzieć, że w Polsce tak samo, jak w zdecydowanej większości państw na świecie omawiany Bitcoin nie jest uznawany za jednostkę walutową czy pieniądz. 

Oznacza to tym samym, że korzystanie z tej kryptowaluty jest legalne. 

Godny uwagi jest również fakt, że Bitcoin jest oficjalnie traktowany w Polsce jako prawo majątkowe. Ponadto wszystkie transakcje dokonywane w bitcoinach powinny być zwalniane z podatku VAT. 

 

 

Bitcoin: wady i zalety 

 

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet Bitcoina należy zaliczyć płynność. Jest bowiem znacznie popularniejszy w porównaniu do pozostałych kryptowalut. Godny uwagi jest również fakt, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw podejmuje decyzję o przyjmowaniu płatności w omawianym Bitcoinie

Ponadto globalna popularność tej kryptowaluty sprawia, że transakcje międzynarodowe wykonywane za jej pomocą są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale również obłożone zdecydowanie mniejszymi opłatami w porównaniu do używania tradycyjnych metod. 

Wśród zalet Bitcoina należy także wymienić, że nie jest on prawnym środkiem płatniczym. Żaden kraj nie jest w stanie go emitować czy kontrolować. W ten sposób na wartość omawianej kryptowaluty nie będą oddziaływały wydarzenia mające miejsce na arenie międzynarodowej. 

Nie można oczywiście zapomnieć, że Bitcoin działa na bazie systemu blockchain. Oznacza to tym samym, że zarówno wszystkie zatwierdzone, jak i dodane do bloku płatności będą publicznie dostępne. Wspomniany system pozwala zatem postronnym na przyjrzenie mi się, a także chroni tożsamość stron określonych transakcji. 

Z kolei wśród wad bitcoina na pewno należy wymienić niestabilność. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cena omawianej kryptowaluty bardzo się waha. Jest to oczywiście jeden z największych minusów nie tylko i wyłącznie Bitcoina, ale również wszystkich kryptowalut.

Godny uwagi jest również fakt, że Bitcoin jest nie tylko najbardziej popularną, ale również najdroższą kryptowalutą. Oznacza to tym samym, że jego wahania będą znacznie większe w porównaniu do pozostałych kryptowalut. 

Ponadto trzeba wiedzieć, że Bitcoin jest wirtualnym instrumentem, który nie ma praktycznie żadnej nieteoretycznej wartości. Niesie to ze sobą oczywiście bardzo duże ryzyko. 

Do zdecydowanie największych problemów Bitcoina należy zaliczyć piramidy finansowe i inne oszustwa. Bardzo duża liczba oszustów bierze sobie na cel wspomnianą kryptowalutę ze względu na jej ogromną popularność. 

Dodatkowo należy mieć świadomość, że budowa technologii blockchain sprawia, że praktycznie każda transakcja jest nieodwracalna. 

Osoba, która zatem dokona przypadkowego zakupu musi mieć świadomość, że nie będzie mogła już odzyskać swoich pieniędzy. Nie ma bowiem możliwości modyfikacji bloków, które zostaną ze sobą połączone. 

 

 

Gdzie można kupić Bitcoina? 

 

Osoby, które planują zainwestować w omawianą kryptowalutę bardzo często zastanawiają się gdzie można kupić Bitcoina. Rekomendowane jest  korzystanie tylko i wyłącznie ze sprawdzonych platform. 

Obecnie działa bardzo dużo stron internetowych przypominających giełdę kryptowalut. Nie można jednak za ich pośrednictwem dokonać zakupu Bitcoina. Ich celem jest bowiem wyłudzenie pieniędzy od inwestorów. 

Warto zatem zdecydować się na sprawdzoną platformę handelpro.com. Można bowiem dzięki niej dokonać zakupu kontraktów CFD lub BTC/USD. Wspomniana platforma rekomendowana jest przez doświadczonych inwestorów specjalizujących się w kryptowalutach. 

Ponadto osoby początkujące lub zaopatrujące się okazjonalnie w Bitcoiny mogą postawić na kantory bitcoin. Warto mieć świadomość, że w Polsce działa kilka kantorów. 

Rekomendowane jest jednak przed podjęciem decyzji o zakupie porównanie cen w poszczególnych miejscach, ponieważ różnice w cenach mogą być zdecydowane. 

Godny uwagi jest również fakt, że kantory będą różniły się między sobą pobieranymi prowizjami, a także sposobem realizacji wpłat. 

 

Dowiedz się jak łatwo kupić Bitcoina

 

Podsumowanie

 

Kryptowaluta Bitcoin nie jest tak skomplikowanym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać. 

Oczywiście rozwiązanie ma zarówno liczne zalety, jak i wady. Można jednak zaobserwować, że ilość korzyści wynikających z zainwestowania w omawianą kryptowalutę jest znacznie większa.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że kurs Bitcoina jest zmienny. Rekomendowane jest zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie kryptowaluty, dokładne przeanalizowanie rynku. 

Bardzo często zdarza się bowiem, że wystarczy wstrzymać się z zakupem kilka miesięcy, by cieszyć się z dużych zysków. 

A w przypadku gdy jesteś traderem dziennym, możesz zarabiać na codziennych wahaniach kursu.

Należy również pamiętać, aby inwestować w Bitcoina tylko w sprawdzonych miejscach. Doskonałym przykładem mogą być kantory Bitcoina czy renomowana platforma handelpro.com. Inwestor ma wtedy pewność, że dokonał zakupu kryptowaluty, a nie przelał pieniądze na konto oszustowi.

 

Załóż darmowe konto teraz