Analiza techniczna kryptowalut - jak łatwo analizować kryptowaluty?

Analiza techniczna kryptowalut w najprostszym możliwym ujęciu jest sposobem zarówno badania, jak i przewidywania ruchów cen na rynkach walorów cyfrowych dzięki statystykom rynkowym, a także historycznym wykresom cen. 

Ponadto wspomniana analiza opiera się na istotnym założeniu, że jeżeli dany trader jest w stanie zidentyfikować wcześniejsze wzorce rynkowe może także bez żadnego problemu stworzyć prognozy przyszłych ruchów cen. 

Dowiedz się o podstawach analizy technicznej kryptowalut i naucz się analizować i wybierać zyskowne kryptowaluty!

 

 

JAK I GDZIE KUPIĆ BITCOIN W 2020 ROKU

 

Czym jest analiza techniczna w handlu kryptowalutami?

 

Analiza techniczna w handlu kryptowalutami polega na uważnym obserwowaniu wykresu, a także sprawdzaniu jak dokładnie zachowują się poszczególne pary kryptowalutowe (pary kryptowaluta/dolar i inne). 

Warto wiedzieć, że początkujący traderzy bardzo często zastanawiają się jak przeprowadzić analizę techniczną na kryptowalutach. Nie będzie się ona różniła praktycznie niczym od analizy dwóch walut np. dolara do euro. Należy w tym celu uwzględniać takie same kwestie.

Należy mieć świadomość, że niektórzy traderzy zdecydowanie lepiej czują się w analizowaniu określonej pary walut np. dolara do euro. Nie będą jednak uzyskiwać tak samo satysfakcjonujących rezultatów na zupełnie innej parze. 

Rekomendowane jest zatem najpierw dokonywanie analizy technicznej par różnych kryptowalut, a następnie sprawdzenie, z którymi idzie zdecydowanie najłatwiej. 

 

Jak działa techniczna analiza kryptowalut?

 

 

Osoba, która ma w planach odnaleźć się w analizie technicznej kryptowalut musi w pierwszej kolejności dokładnie zrozumieć praktycznie wszystkie najbardziej podstawowe założenia. 

Pierwsze założenie informuje tradera, że wszystko co jest wiadome o danej kryptowalucie, jest idealnie odzwierciedlone w jej cenie. Oznacza to tym samym, że praktycznie wszystkie ekonomiczne, polityczne, psychologiczne i fundamentalne informacje, które uderzają w daną cenę rynkową, zostały już zdyskontowane. 

Zgodnie z kolejnym założeniem omawianej analizy technicznej, jeżeli cena kryptowaluty będzie kierowała się w danym kierunku, prawdopodobieństwo ewentualnego odwrotu ceny jest stosunkowo małe. Trader powinien tym samym założyć, że dany trend będzie cały czas kontynuowany. 

Ponadto według analizy technicznej historia lubi się powtarzać

Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że poszczególne rynki składają się z działań ludzi, których wspólne decyzji oddziałują na dany rynek. 

Z kolei natura psychologiczna rynku kryptowalut sprawia, że przyszłość jest pewnego rodzaju powtórką przeszłości.

 

Sprawdź nasz przewodnik po handlu kryptowalutami

 

Proste metody technicznej analizy kryptowalut

 

Analiza techniczna najwcześniej była stosowana do akcji na giełdzie. Początki analizy technicznej pojawiły się na rynkach finansowych Holandii już w 17 wieku. W 18 wieku pojawiły się wykresy świecowe, które są wykorzystywane dotychczas.

Oczywiście, mając tak długą historię, pojawiło się dziesiątki i setki wskaźników analizy technicznej i sposobów analizy wykresów, na platformie Handel Pro możesz znaleźć kilkadziesiąt najpopularniejszych. 

Jednak żeby korzystać z analizy technicznej do porównania kryptowalut (a dokładnie kontraktów CFD na kryptowaluty), wystarczy znać kilka najpopularniejszych i dobrze działających wskaźników.

 

1. Analiza wskaźnika RSI

 

 

Wskaźnik RSI (wskaźnik siły względnej) w najprostszym możliwym ujęciu będzie pokazywał stosunek ruchów ceny danej kryptowaluty w górę lub w dół, a także normalizował obliczenia. W ten prosty sposób wykres RSI może zmieścić się bez żadnego problemu w zakresie od 0 do 100. 

W przypadku, gdy oscylator RSI będzie wynosił 70 albo więcej, jest to sygnał dla tradera o wykupieniu danego instrumentu. Cena wzrosła bowiem znacznie bardziej, niż rynek tego oczekiwał. 

Najlepszy moment sprzedaży jest kiedy oscylator przechodzi ze strefy wykupienia (>70) do mniejszych wartości. Czasem instrument handlowy może być przez długi czas w strefie wykupienia, dlatego ważny jest zakup w momencie spadku.

Z kolei jeżeli RSI będzie na poziomie 30 lub niższym, jest to sygnał, że dana kryptowaluta mogła już zostać wyprzedana. To oznacza, że zbyt dużo osób sprzedało CFD na nią i w przyszłości cena powinna wrócić do normalnych wartości ze wskaźnikiem RSI w przedziale 30-70). Ceny spadły bowiem zdecydowanie niżej niż oczekiwał tego rynek. 

Moment wyjścia z tej strefy wyprzedania jest też dobrym momentem na zakup kontraktu na kryptowalutę

 

Zacznij handlować teraz

 

2. Analiza oscylatora stochastycznego

 

 

Źródło: https://www.investopedia.com/terms/s/stochasticoscillator.asp

 

Oscylator stochastyczny mimo skomplikowanej nazwy jest dość prostym i bardzo popularnym wskaźnikiem jeżeli chodzi o analizę techniczną kryptowalut. Konieczne jest jednak odpowiednie skonfigurowanie tego narzędzia. 

Nie jest także zalecane wykorzystanie tych samych parametrów omawianego wskaźnika do różnych rynków

Wystarczy bowiem korzystać z sygnału informującego o przecięciu się w skrajnych strefach (zalecane wartości to 80 oraz 20). Podobnie do oscylatora RSI, ponad 80 to strefa wykupienia, poniżej 20 strefa wyprzedania.

Traderzy działający na kryptowalutach mogą z powodzeniem traktować analizę oscylatora stochastycznego, jako kompletną strategię handlową. Z kolei osoby, których celem jest skorzystanie z zupełnie innej interpretacji wskaźnika oscylatora stochastycznego powinny dodatkowo uzupełnić strategię o sygnał płynący z wykresu cenowego.

 

3. Ciąg Fibonacciego

 

 

Źródło: http://intelligentonlinetools.com/blog/2018/06/16/fibonacci-stock-trading-using-fibonacci-retracement-stock-market-prediction/

 

Warto wiedzieć, że ciąg Fibonacciego może być stosowany w analizie technicznej kryptowalut w odniesieniu do upływu czasu, zmiany ceny, a także zarówno w odniesieniu do zmiany ceny i czasu

W pierwszym wspomnianym przypadku podział powinien być koniecznie dokonany na poziomej osi wykresu danej kryptowaluty. Oznacza to tym samym, że czas (okres podstawowy) staje się pewnego rodzaju przedziałką między ekstremami, które są widoczne przez tradera na wykresie.

Ciąg Fibonacciego w analizie technicznej służy do przewidywania lokalnych szczytów cenowych (moment uzyskania maksymalnej oraz minimalnej ceny instrumentu).

 

JAK ANALIZOWAĆ I INWESTOWAĆ W KRYPTOWALUTY W 2020 ROKU?

 

Podsumowanie

 

Analiza techniczna kryptowalut nie jest tak skomplikowanym procesem jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest bowiem w pierwszej kolejności bardzo dokładne zapoznanie się z działaniem rynku kryptowalut, a następnie z najbardziej istotnym pojęciami związanymi z analizą techniczną.

Dopiero kolejnym etapem powinno być bardzo dokładne przestudiowanie poszczególnych metod analizy technicznej. 

Rekomendowane jest oczywiście najpierw uczenie się na wersji demonstracyjnej, a następnie po kilku miesiącach rozpoczęcie inwestowania od małych kwot pieniężnych.

Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że trader zupełnie inaczej zachowuje się inwestując wirtualnymi pieniędzmi, a inaczej prawdziwymi. Warto powoli zwiększać kapitał.

 

Handluj z Handel Pro!