Kryptowaluta Dash: algorytm, kopanie, kurs i czy warto inwestować?

Dash to powstała kilka lat temu kryptowaluta, która rozwiązuje najważniejsze problemy, przed którymi stoi Bitcoin

 

Co warto wiedzieć na jej temat? Czy wciąż opłaca się w nią zainwestować?

 

Odpowiadamy!

 

dash

 

Początki Dash

 

Powstanie Dash, podobnie jak wielu innych kryptowalut, bezpośrednio wiąże się z koncepcją rozwidleń łańcucha blockchain. W przypadku Dash mowa o rozwidleniu łańcucha blockchain popularnej kryptowaluty Litecoin

 

Ta z kolei miała swoje początek w rozwidleniu Bitcoina. Oznacza to, że kryptowaluta Dash ma część cech wspólnych w pierwszą kryptowalutą na świecie. Omawiane rozwidlenie miało miejsce 28 stycznia 2014 roku.

 

Warto jednak zapamiętać, że w chwili powstania Dash był znany jako Xcoin. Następnie nazwa została zmieniona na Darkcoin.

 

Jako Dash jest ona znana dopiero od 25 marca 2015 roku. Z samym powstaniem kryptowaluty wiąże się poważny błąd, który doprowadził do wydobycia w ciągu 48 godzin aż 10% wszystkich monet, które kiedykolwiek zostaną wydobyte. Jakie są cechy charakterystyczne tej kryptowaluty?

 

 

Dash i tzw. Masternods

 

Wszystkie transakcje, które mają miejsce na blokchainie muszą zostać zweryfikowane. W przypadku Bitcoina transakcje weryfikowane są przez otrzymujących wynagrodzenie za swoją pracę górników. Sytuacja wygląda podobnie przypadku kryptowaluty Dash.

 

Niemniej jednak, aby móc potwierdzać transakcje w ramach łańcucha blockchain Dash należy przynależeć do grupy Masternods, w której skład wchodzi jedynie określona liczba użytkowników, którzy złożyli depozyt w wysokości minimum 1000 Dash.

 

Ta grupa użytkowników odpowiada także za dwie podstawowe funkcje, które w wyraźny sposób odróżniają Dash od Bitcoina oraz innych kryptowalut. Mowa o funkcjach znanych jako transakcje prywatne (ang. PrivateSend) oraz transakcje natychmiastowe (ang. InstantSend).

 

Oczywiście ze względu na wykonywane przez siebie zadania Masternods otrzymują zapłatę w postaci 45% nagrody za wykopanie jednej monety Dash. Kolejne 45% monety trafia do górników, a pozostałe 10% zostaje przeznaczone na finansowanie kolejnych ulepszeń w sieci.

 

 

Podstawowe zalety Dash

 

Tak, jak zostało wspomniane, cechami wyróżniającymi Dash na tle innych kryptowalut, są funkcje PrivateSend oraz InstantSend. 

 

Pierwsza z nich pozwala na zachowanie pełnej prywatności, w trakcie wykonywania transakcji. W praktyce oznacza to, że korzystając z funkcji PrivateSent nikt nie ma możliwości sprawdzenia publicznego adresu nadawcy i odbiorcy, wartości transakcji, czy też poprzednich transakcji, w które wchodził przetransferowany Dash. Jest więc to sytuacja odmienna niż ma miejsce w przypadku Bitcoina.

 

Wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia. Jeżeli w wyniku tej funkcji, nie ma możliwości sprawdzenia historii transakcji Dash oznacza to, że moneta zostanie zawsze przyjęta. Nie zależnie od jej historii. 

 

Nie zawsze ma miejsce w przypadku Bitcoina, który ze względu na wykorzystanie w niejasnych transakcjach w przeszłości może nie być powszechnie akceptowalny lub jego wartość rynkowa będzie mniejsza niż ma to miejsce w przypadku innych Bitcoinów. W praktyce oznacza to, że wartość każdej monety Dash jest zawsze taka sama.

 

Na szersze omówienie zasługuje także funkcja InstantSend. Każda osoba handlująca Bitcoinem wie, że na potwierdzenie transakcji należy oczekiwać nawet około 10 minut. Jest to ogromne utrudnienie, jeżeli ma się nadzieję na wykonanie natychmiastowej transakcji, takiej, z jaką ma się do czynienia używając kartę płatniczą. 

 

Czas potwierdzenia transakcji sprawia, że użycie Bitcoina na masową skalę byłoby trudne. Problem ten jednak nie dotyczy Dash, który standardowo może być przesłany w 2,5 min lub kilka sekund, jeżeli przesłanie waluty dotyczy transakcji na małą kwotę. 

 

Nie oznacza to jednak, że Dash jest kryptowalutą nieposiadającą wad. Należy pamiętać, że w początkowym etapie aż 10% wszystkich kiedykolwiek dostępnych coinów zostało wydobytych w czasie dwóch dni! 

 

Jednak nie jest to największy problem. 

 

Ze względu na brak możliwości sprawdzenia historii transakcji Dash może używany w nielegalnych transakcji, co oznacza zainteresowanie się tą walutą przez organy państwowe. 

 

Kolejną wadą, o której warto wspomnieć to niepełne zdecentralizowane tej waluty, które wiąże się z funkcją Masternoda. 

 

 

dash
 

Przyszłość Dash

 

Kurs Dash w roku 2020 oscyluje na poziomie 60 - 70 $. Waluta ta najwięcej była warta pod koniec roku 2017, kiedy to osiągnęła wartość blisko 1500 $. 

 

Można jednak wykorzystać tak znaczny spadek Dash kurs, który aktualnie obowiązuje pozwala na nabycie dużej ilości jednostek waluty, bo jednej z najatrakcyjniejszych cen w historii. Obecne notowania mogą się zmienić w przyszłości z kilku powodów. 

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że Dash rozwiązał podstawowe problemy związane z Bitcoinem. Pozwala on na wykonywanie całkowicie prywatnych transakcji w ekspresowym tempie. Bez wątpienia nie pominie to uwagi przyszłych inwestorów, którzy mogą przyczynić się do szybkiego wzrostu wartości waluty w niedalekiej przyszłości. 

 

Tak więc, czy warto inwestować w kryptowalutę Dash? W świecie kryptowalut nie ma pewnych odpowiedzi, ale z pewnością nie będzie to bezpodstawna inwestycja.

 

 

Gdzie kupić Dash?

 

Nabycie kryptowaluty Dash nie jest tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Podobnie, jak w przypadku innych kryptowalut warto zarejestrować się na platformie pośredniczącej w ich kupnie i sprzedaży. 

 

Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością można odnaleźć osoby chętne do sprzedaży Dash. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie na nabycie tej waluty. Jakie są inne możliwości? 

 

Alternatywnym rozwiązaniem może być skorzystanie z internetowych kantorów, które pozwalają na nabycie kryptowalut za klasyczną gotówką. Niemniej jednak w takiej sytuacji należy przygotować się na nieco mniej atrakcyjne kursy. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności potwierdzania własnej tożsamości, co ma miejsce w przypadku rejestracji na platformie.

 

Warto też podkreślić, że aby zarabiać na Dash niekoniecznie trzeba ją kupować. Ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z platformy tradingowej, która pozwala na zawarcie transakcji w postaci kontraktów CFD

 

Jedną z takich platform jest handelpro.com. Kontrakty CFD pozwalają na szybki zarobek dzięki różnicom w kursach pomiędzy dwoma kryptowalutami. Innymi słowy, jest to rodzaj rynku Forex oparty o kryptowaluty, który także pozwala na użycie mechanizmu dźwigni.

 

 

Załóż konto na Handel Pro

 

 

Wydobycie Dash

 

Kolejną kwestią, na którą warto się zastanowić jest wydobycie Dash kopanie tej waluty w znacznym stopniu przypomina wydobywanie popularnego Bitcoina. Proces ten także polega na rozwiązaniu problemu zdefiniowanego przez algorytm. Tak więc wydobycie opiera się o dobrze znaną metodę proof of work (PoW).

 

Do wydobycia waluty wystarczy niezbędne oprogramowanie, wydajny komputer oraz dołączenie do wybranego poola wydobywczego, który zwiększy na szansę na sukces. Warto jednak mieć świadomość, że do wydobycia Dash wykorzystuje się także układy scalone ASIC, które sprawiają, że nie zawsze warto zabierać się za kopanie Dash.

 

Podsumowując, warto powiedzieć, że kryptowaluta Dash ma pewne wady i zalety, jednak w każdym razie można zarobić na różnicy jej kursu. 

 

 

Inwestuj na Handel Pro teraz!