Kryptowaluta Ripple: wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Osoby, które zaczynają inwestowanie w kryptowaluty, szukają często wsparcia w zakresie najważniejszych danych na ten temat. 

 

Odnosi się to także do kryptowaluty Ripple. 

 

Oto najważniejsze dane na jej temat, informacje o cechach unikalnych jakie posiada, prognozy cen na przyszłość oraz wskazówki gdzie najkorzystniej można ją kupić. 

 

rip

 

Kryptowaluta Ripple - historia i działanie 

 

Kryptowaluta Ripple jest starsza od Bitcoina, co jednak nie jest powszechnie znane. Podczas gdy Bitcoin powstał w 2008 roku - Ripple działało już cztery lata wcześniej i nazywało się RipplePay. 

 

Platforma została stworzona przez Ryana Fuggera - dewelopera z Kanady, a główną ideą, jak przyświecała jej powstaniu, było zaprojektowanie internetowego systemu wartości dla lokalnych mieszkańców. Pierwsza wersja pojawiła się w 2005 roku, a jej głównym celem było natychmiastowe księgowanie płatności dzięki użyciu systemu IOU (ang. I owe you). Bazą do tego była relacja dwóch zaufanych stron, by móc pominąć etap przejściowy i realizować płatność natychmiast. 

 

Kryptowaluta RipplePay od początku działała niezwykle szybko z uwagi na fakt, że nie transferowała żadnych płatności, ale księgowała finanse członków sieci. W tym zakresie stanowiła odzwierciedlenie wersji działania transferów bankowych w terminalach płatniczych do skali mikro. Taka idea przyświeca jej do dziś.

 

Obecnie Ripple jest uważane za głównego konkurenta Bitcoina. W praktyce Ripple nie pozostaje zależna od jednej firmy ani zarządzania bazą danych. Dzięki temu kupujący nie muszą czekać na potwierdzenie bloku. 

 

W porównaniu do Bitocina czas ten jest znacznie krótszy - jak wskazuje znany magazyn "The Market Mogul" - czas na rozliczenie Bitcoin wzrósł obecnie aż do 168 minut, w sytuacji gdy Ripple osiągnął poziom 3,7 sekundy. 

 

Dotyczy to m.in. przelewów między krajami różnych kontynentów, które dzięki Ripple trwają zaledwie kilka sekund, podczas gdy w tradycyjnej formie było to nawet kilka dni.

 

 

Dowiedz się, jak analizować kryptowaluty

 

 

rip

 

Cechy charakterystyczne Ripple 

 

Algorytm Ripple daje możliwość prowadzenia rozrachunków w rzeczywistym czasie. Ripple jest zdecentralizowaną siecią transakcyjną, której działanie bazuje na blockchain - wraz z własną walutą cyfrową XRP. 

 

Ripple w porównaniu do innych jest znacznie tańsza jeśli chodzi o płatności w czasie rzeczywistym, co stanowi jej atut. Odnosi się to do rozliczeń w obecnym czasie. 

 

W praktyce umożliwia też tańsze płatności międzynarodowe z wykorzystaniem różnych walut dla właścicieli firm. Transakcje odbywają się w różny sposób: tj. z udziałem XRP, jak i walut fiducjarnych, co sprawia, że Ripple jest pod tym względem unikalna na tle innych kryptowalut. 

 

Rippple często porównuje się do  xCurrent, który jest otwartoźródłowy. Niekiedy można znaleźć informację, że jest on odpowiednikiem Ripple, posiadającym zintegrowany z różnymi sieciami blockchain. 

 

Ripple kurs - prognozy ceny kryptowaluty Ripple

 

Specjaliści, tacy jak JPMorgan, wskazują, że pracują obecnie nad stworzeniem i wdrożeniem na rynek własnych aktywów cyfrowych jako alternatywy dla Ripple. Z uwagi na to można przypuszczać, że w następnych latach i dekadach wartość Ripple będzie spadać, a sam wskaźnik XRP znacznie spadnie, co może doprowadzić nawet to dewaluacji monety.

 

Ciekawą opinię przytacza Crypto Rand - analityk kryptowalut, znany i ceniony w tej branży. Wskazuje on, że w sytuachi gdyby XRP złamał zakres obecnych cen – $0,30 do $0,31 – to zapewne staną się one bardzo wysokie. Inna opinia, pojawiająca się w znanym serwisie - Longforecast.com dowodzi, że w 2022 r. odczuwany będzie gwałtowny spadek wartości Ripple, a sam kurs do końca spadnie aż do 0,09.

 

Gdzie kupić Ripple i czy warto inwestować w Ripple? 

 

Opinie co do przyszłości kryptowaluty nie są jednoznaczne, ale wskazuje się, że w chwili obecnej i w okresie krótkoterminowym warto w nią inwestować, podobnie jak opłacalne jest ogólnie lokowanie w kryptowaluty. 

 

Kupując Ripple warto rozważyć inwestycje poprzez taką platformę jak np. handelpro.com, gdzie kryptowalutę można kupić w postaci kontraktów CFD BTC/USD. To wygodna i bezpieczna wersja zakupu dla osób, które cenią sobie jasne zasady i sprawną obsługę. 

 

Ripple - kopanie. Jak to się odbywa? 

 

Nie ma możliwości "wykopania" Ripple. W obiegu dostępna jest, natomiast stała liczba tej kryptowaluty. Jak wskazują zasady jej działania - nie ma też możliwości wydobywania nowych monet Ripple, a ogólna liczba utworzonych XRP wynosi na chwilę obecną 100 miliardów. Ripple posiada kontrolę nad ich przepływem, co zostało uznane za niewłaściwe przez zwolenników Bitcoina i innych kryptowalut. 

 

rip

 

Podsumowanie

 

Wiele osób wie lub słyszało czym jest Bitcoin, ale nie wiem zbyt wiele o Ripple. Tymczasem to właśnie ta kryptowaluta wstrząsnęła rynkiem i jest uważana za bardzo szybką. Z uwagi na to uważa się ją za atrakcyjną dla inwestorów, choć opinie co do jej przyszłości są podzielone. 

 

Na dzień dzisiejszy Ripple znacząco różni się jednak od Bitcoina i uważana jest za znacznie atrakcyjniejszą. Odnosi się to głównie do faktu, że Ripple stosuje iteracyjny proces konsensusu, a Bitcoin korzysta z tzw. górnictwa. Główna różnica odnosi się jednak do znacznie szybszego czasu realizacji.

 

Inwestuj w Ripple na Handel Pro!

 

Załóż konto już teraz