Chia coin — trendy wzrost i cena w 2021 roku

chia

 

Perspektywy rozwoju kryptowaluty chia coin

 

Chia Network to łańcuch bloków chia coin, który obsługuje tworzenie i wykonywanie inteligentnych kontraktów napisanych w specjalnie zaprojektowanym języku programowania o nazwie Chialisp. Projekt został założony przez Brama Cohena, wynalazcę sieci BitTorrent. Blockchain Chia opiera się na nowym mechanizmie konsensusu o nazwie Proof-of-Space and Time (PoST), aby zabezpieczyć sieć i osiągnąć konsensus w sprawie walidacji transakcji. Sieć ma również własny token XCH, który służy do nagradzania członków sieci, którzy pomagają chronić łańcuch.

 

Krótko o tworzeniu i wdrażaniu pomysłu

 

Projekt chia (XCH) zyskał popularność dopiero teraz, ale został ogłoszony w 2017 roku. Green-paper, wyjaśniająca przyjazność dla środowiska procesu wydobywania kryptowaluty, została opublikowana w lipcu 2020 roku. Pierwsze oświadczenie na temat chia co to w głównych specjalistycznych mediach pojawiło się w listopadzie 2017 roku. To wtedy Bram Cohen ogłosił, że nowa moneta rozwiąże problem centralizacji wirtualnych walut. Według niego nowa waluta cyfrowa stanie się uosobieniem niezawodności, przyjazności dla środowiska i bezpieczeństwa w kontekście górnictwa, a także sprawi, że transakcje będą szybsze i tańsze, rozwiązując problem centralizacji.

 

Dowód czasu i przestrzeni (Proof of Space and Time) — dwuetapowe uwierzytelnianie blokowe. W ten sposób znajduje się «najlepszy dowód miejsca», po czym serwery PoST rozpoczynają walidację i publikują zweryfikowany blok w sieci. Duzi lub indywidualni górnicy z dużymi mocami stracą swoje zalety, tak jak ma to miejsce teraz w przypadku BTC. Nadejdzie era prawdziwej, skutecznej decentralizacji. W sekcji FAQ projektu stwierdza się, że nagrody za wydobycie dzięki Proof of Space są proporcjonalne do ilości miejsca zajmowanego przez użytkownika w sieci. Jednocześnie w 2017 roku Cohen ogłosił, że zebrał zespół i wystarczająco dużo środków, aby zrealizować swój ambitny pomysł. A dziś, w 2021 roku, widzimy, że nie żartował i mówił absolutnie poważnie.

 

Korzyści i wydobywanie Chia Coin

 

Użytkownicy uważają, że najważniejszą zaletą chia network jest to, że posiada ona perspektywy. Jednak eksperci uważają tę przewagę, a także inne zalety tej monety, raczej niejasnymi, ponieważ nie wiadomo, co się z nią stanie po rozpoczęciu prowadzenia operacji handlowych na giełdach. Ponadto 19 milionów z 21 monet należy do deweloperów. Poniżej wymieniono inne ważne zalety tego narzędzia:

  1. Proste zasoby do wydobycia — możliwość wydobywania monet za pomocą urządzeń z dyskiem twardym lub SSD. 
  2. Niższe koszty energii w porównaniu do wydobywania GPU.

 

W tej chwili wielu użytkowników utworzyło jedną lub więcej farm, korzystając z zasobów swoich komputerów. W ten sposób mogą być jednymi z pierwszych, którzy otrzymają rzeczywisty zysk z tej waluty.

 

Sprawdź nasz przewodnik dotyczący inwestowania w akcje

 

chia

 

Proces wydobywczy

 

Jak wspomniano wcześniej, kryptowaluta wykorzystująca dyski wymaga dysku SSD z pamięcią 109 GB lub więcej. Jednocześnie w procesie może wziąć udział każdy, którego wyposażenie odpowiada właściwościom. Nawiasem mówiąc, popularność tej waluty doprowadziła do tego, że chińscy użytkownicy masowo kupowali dyski SSD (podczas gdy ceny sprzętu wzrosły nawet o 50%). Chia to przyjazna dla środowiska moneta, której wydobycie prawie nie wymaga energii. Dla porównania rozważ zużycie energii na przykładzie jednego urządzenia:

  1. SSD – 4-6 W;
  2. HDD – 10-12 W;
  3. GPU – 150-250 W;
  4. ASIC – 1000-4000 W.
     

Uruchomienie sieci wydobywczej Chia nastąpiło 19 marca, aw ciągu zaledwie kilku miesięcy łączna ilość powierzchni wzrosła 30-krotnie — do 3,1 Eksabajt (1 Eksabajt = 1 048 576 Terabajty). Aby rozpocząć wydobycie, trzeba stworzyć «tratwę» — sekcję SSD o pojemności 109 GB. Im więcej utworzonych tratw, tym wyższy będzie dochód (utworzone tratwy przechowują dane skrótu). Przed utworzeniem bloku blockchain znajduje wymagany hash i przyznaje nagrodę temu, kto go ma — liczbę odpowiadającą ilości zajętego miejsca na dysku.

 

Konfigurowanie farmę Chia górniczy

 

Ta chińska kryptowaluta jest uzyskiwana z odpowiednio zmontowanej farmy. Aby to zrobić, musisz wybrać najbardziej odpowiednie komponenty i skonfigurować system komputerowy. Jeśli farma będzie na dyskach SSD, wskazane jest użycie dysku M.2 o pojemności 2 terabajtów. Takie dyski są szybsze niż te z DDR, a prędkości zapisu i odczytu są znacznie wyższe. Dyski muszą mieć interfejs PCI 3.0 lub 4.0.

 

                                              Przepustowość GB/s

  x1 x2 x4 x8 x10
PCI Express 1.0 0,25 0,5 1,0 2,0 4,0
PCI Express 2.0 0,5 1,0 2,0 4,0 8,0
PCI Express 3.0 0,98 1,97 3,94 7,88 15,75
PCI Express 4.0 1,97 3,94 7,88 15,75 31,51


Minimalne wymagania to czterordzeniowy procesor o częstotliwości 1,5 GHz, ale najlepiej jest wziąć procesor z liczbą rdzeni od 6 do 12. Liczba rdzeni i wątków powinna zależeć od wielkości folderu tymczasowego . Biorąc pod uwagę aktualny kurs tej waluty, wszystkie wydatki zwrócą się dość szybko. Minimalne wymagania co do wielkości pamięci RAM to 4 GB, ale ta ilość wystarczy na stworzenie tylko jednej tratwy. Jeśli potrzebujesz wydajniejszego wydobywania, musisz skorelować ilość pamięci z liczbą rdzeni procesora. 

 

Na przykład, jeśli folder tymczasowy ma rozmiar 2 terabajtów, to w tym przypadku może być w nim jednocześnie 6 tratw, każda z nich potrzebuje 4 GB pamięci RAM, tylko 24 GB na tratwy i 2-4 GB na OC = 32 GB. Lepiej jest wziąć zasilacz do tak potężnej farmy o mocy 500 W lub z marginesem. Przed wyborem zwróć uwagę na liczbę portów SATA. W razie potrzeby możesz wziąć zasilacz modułowy, aby kupić więcej kabli. Szybkość Internetu dla wydobycia nie jest krytyczna — 100 megabit wystarczy do wygodnego procesu.

 

Perspektywa Chia (XCH)

 

Kryptowaluta Chia przewiduje wspaniałe perspektywy i grozi obaleniem bitcoina ze szczytu rankingów. W tej chwili XCH cena wynosi 1273,58 USD i praktycznie nie ustępuje innym popularnym instrumentom. Korzystne prognozy nie są bezpodstawne, bo wydobycie tych monet jest mniej kosztowne pod względem energii elektrycznej — użytkownicy muszą po prostu zbudować farmę z napędów. Jednak, jak każdy instrument inwestycyjny, ta moneta wymaga wstępnej analizy. Analiza powinna być oparta na wydarzeniach na świecie, a także na notowaniach innych par walutowych. Jeśli pozytywny trend utrzyma się, XCH faktycznie stanie się główną dochodową walutą cyfrową.

 

Możesz spróbować inwestować w kryptowaluty na koncie demo