Ethereum Classic co to jest — szczegółowy przewodnik

Przegląd i perspektywy Ethereum Classic

 

Ethereum to najpopularniejsza na świecie platforma blockchain do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (DApps) wspieranych przez inteligentne kontrakty. Platforma Ethereum Classic pojawiła się po włamaniu do Ethereum w czerwcu 2016, Podczas którego hakerzy byli w stanie ukraść 50 mln dolarów. Aby wzmocnić bezpieczeństwo sieci, przeprowadzono szereg manipulacji, po których blockchain został podzielony na dwie części. w wyniku tego pojawił się Ethereum Classic: nowy blockchain został nazwany Ethereum, stary został przemianowany na Ethereum Classic. Protokół się zmienił, ale historia transakcji i klucze prywatne zostały zachowane. Użytkownicy, którzy pozostali w starej sieci, otrzymali taką samą ilość ETC, ile ETH mieli wcześniej w portfelu. 

 

etherclassic

 

Globalna idea i zalety Ethereum Classic

 

Ideą Ethereum Classic — stać się zdecentralizowanym komputerem. Sercem takiego komputera jest Sputnik Virtual Machine, który wykonuje inteligentne kontrakty. Należy zauważyć, że dziś ethereum classic price wynosi 77,6 USD. Istnieje kilka głównych zalet tej monety, które wymieniono poniżej:

 1. Twórcy ETC są optymistycznie nastawieni do perspektyw Ethereum Classic i twierdzą, że altcoin ETC ma więcej aktywnych kont niż Cardano, Bitcoin Cash, Dash, Litecoin, Tron, Monero, NEO i Zcash łącznie — chociaż wiele z tych kryptowalut ma wyższa kapitalizacja rynkowa.

 2. ETC przeszło na kontrolowaną emisję przez analogię z Bitcoinem. A jeśli ilość BTC jest ograniczona do 21 milionów, to emisja ETC została zatrzymana na 210 milionów.

 3. Zdecentralizowany zestaw do tworzenia aplikacji SDK zawiera unikalne składniki dla programistów, takie jak interfejs użytkownika, biblioteki i narzędzia do kompilacji.

 4. ETC ma na celu skupienie się na IoT.

 5. Średnio czas budowy bloku w ETC wynosi 10-14 sekund z nagrodą w wysokości pięciu ETC na blok. Opłaty transakcyjne wynoszą średnio około jeden cent.
   

Na początku 2019 roku Ethereum Classic doświadczył pierwszego ataku 51%. W tym czasie grupie instytucji udało się podwoić swoje wydatki na ETC o prawie 500 000 USD. W sierpniu 2020 roku ten sam atak miał miejsce nie raz, ale trzy razy z rzędu i skłonił deweloperów do ostatecznego odejścia od «klasycznej» wersji.

 

Jak kopać Ethereum Сlassic

 

Ilustracyjny przykład stanu ethereum classic kurs pokazuje, że jest to dość obiecujące narzędzie, które docelowo przyniesie dochód jego właścicielowi. Jednocześnie wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jak kopać ethereum classic i co jest do tego potrzebne. Wydobywanie tej monety będzie wymagało mniejszej mocy obliczeniowej i niższych kosztów operacyjnych niż wydobywanie bitcoinów. Sieć ma stosunkowo niewielką złożoność, a obiekt nadal ma dość atrakcyjną cenę — ETC/PLN 168.319 zł. Planowanych jest również szereg zmian, które zmienią i uprości algorytm wydobywania tej waluty.

 

Właściciele ETC będą mogli pracować na przestarzałych kartach graficznych, zmniejszając rozmiar pliku DAG — bloku danych, który umożliwia wydobywanie kryptowalut. Plik jest ładowany do pamięci karty graficznej, a gdy jego objętość zbliża się do rozmiaru pamięci karty graficznej, wydobywanie się kończy. Teraz rozmiar pliku DAG to 3,91 GB, a karty wideo 4 GB nie są już odpowiednie. Algorytm wydobywania zmieni się z Ethash na Etchash, co pozwoli na dłuższą pracę kart graficznych z 3, 4 i 6 GB pamięci. Zwolennicy Ethereum Classic są przekonani, że zmiany spowodują, że projekt będzie bardziej dostępny i obiecujący dla użytkowników.

 

Ethereum vs Ethereum Classic

 

Wiele osób zadaje pytanie «ethereum classic co to jest?» i nie każdy wie, jaka jest różnica w stosunku do zwykłej monety. Konfrontacja ethereum vs ethereum classic to rywalizacja etyki z ideologią, ponieważ Ethereum Classic jest oryginalną wersją Ethereum przed wprowadzeniem zmian. Debata na temat tego, która moneta jest lepsza, jest w większości subiektywna, ale według niektórych wskaźników ETH ma przewagę.

 1. Rosnąca społeczność programistów skupia się wokół Ethereum Classic (ETC), a perspektywy rozwoju tej cyfrowej waluty są niezaprzeczalne. Trzeba jednak powiedzieć, że na razie ETH wygrywa ETC pod względem popularności. Blockchain Ethereum jest preferowany przez ponad połowę wszystkich twórców zdecentralizowanych aplikacji DApps, w tym projektów dotyczących pożyczek kryptowalutowych.

 2. Jeśli około rok temu kapitalizacja rynkowa Ethereum była prawie 40 razy wyższa niż jego klasycznego odpowiednika, to w tej chwili jest to tylko 9 razy więcej.

 3. Już teraz liczba dziennych transakcji ETH przekroczyła próg 1,4 mln, liczba dziennych transakcji ETC to ok. 28 tys.

 4. Od początku roku wartość ETH wzrosła znacznie bardziej niż wartość ETC.

 5. W sierpniu ubiegłego roku została uruchomiona testowa wersja Ethereum 2.0 (Medalla), która docelowo poprawi bezpieczeństwo i zmniejszy zużycie energii, a blockchain stanie się znacznie bardziej skalowalny.

 6. Ethereum Classic pozostał na PoW i nie zamierza przechodzić na PoS. Zespół uprościł algorytm w nadziei na utrzymanie lojalności użytkowników, programistów i górników, ale prawie wszystkie projekty i programiści inteligentnych kontraktów przeszli na nowy blockchain Ethereum.

 7. Ethereum Classic będzie ograniczone do 210 milionów monet. Limit emisji Ethereum to około 2 miliony monet rocznie.

 

etherclasic

 

Porównując bardziej szczegółowo te dwa narzędzia, można zauważyć, że nowa wersja ma na celu szerszą akceptację i usprawnienie sieci, aby móc obsługiwać stale rosnącą liczbę użytkowników. Z drugiej strony Ethereum Classic stara się zapewnić nieograniczony sposób zarządzania zasobami cyfrowymi i zapewnić możliwość przesyłania pieniędzy za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, tak jak robił to Ethereum na wczesnych etapach ethereum classic rozwoju. W przeciwieństwie do swojego poprzednika celem ETC jest utrzymanie systemu w klasycznym stanie bez żadnych znaczących zmian.

 

 

ETH: prognozy i przyszłość projektu

 

Ethereum ma świetną społeczność, a kilka firm stojących za jego rozwojem jest zainteresowanych poprawą jego skalowalności. Jednak dziś pytanie, gdzie kupić ethereum classic jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Pomimo niskiego wskaźnika wydajności większość inwestorów nadal preferuje klasyczną wersję waluty. Warto powiedzieć, że po zakończeniu ostatecznego przejścia na Ethereum 2.0 platforma w końcu stanie się bardziej skalowalna i będzie obsługiwać stale rosnące zapotrzebowanie ze strony użytkowników.

 

Spróbuj zainwestować w kryptowaluty teraz